Październik jest miesiącem modlitwy różańcowej. Wszystko to za sprawą Papieża Leona XIII, który w czasie swojego pontyfikatu pod koniec XIX wieku wydał dwanaście encyklik różańcowych.
Ze względu na swą kompozycję różaniec jest najdoskonalszą formą modlitwy. Stanowi mocną obronę naszej wiary, a w tajemnicach, będących przedmiotem naszej kontemplacji, wskazuje nam wzniosły wzór cnót. Pośród licznych form pobożności wobec Maryi najbardziej ceniona i rozpowszechniona jest piękna modlitwa różańca świętego. Przypomina w doskonałym zestawieniu wielkie tajemnice Jezusa i Maryi: ich radości, cierpienia i zwycięstwa.
(Diuturni temporis, Leon XIII)
Skąd wzięła się modlitwa Zdrowaś Maryjo?
Pobożność średniowieczna na Zachodzie rozwinęła modlitwę różańcową, wprowadzając ją jako ludową formę zastępczą Modlitwy Godzin. Początkowo sama modlitwa Zdrowaś Maryjo składała się z dwóch fragmentów Nowego Testamentu: Zwiastowania Pańskiego (Łk 1,28) oraz Nawiedzenia Elżbiety (Łk 1,42). Część Błagalną dołączono dopiero w XIV wieku kiedy panowała dżuma i strach przed śmiercią. Dopiero dwa wieku później Pius V wpisał ją do Brewiarza jako oficjalną modlitwę. Zdrowaś, Maryjo została zawarta Katechizmie Soboru Trydenckiego w XVI wieku, która nazywana jest „Pozdrowieniem Anielskim”:
Różańcowy challenge
Zapraszamy wszystkich bardzo mocno, aby włączyć się w październikową akcję #różańcowychallenge organizowaną przez Oblicza kobiety. Każdego dnia wystarczy poświęć tylko 3 minuty na odmówienie jednej dziesiątki różańca. W relacjach na instagramie czekają na Państwa krótkie rozważania do tajemnic różańcowych. Chcemy pokazać, że różaniec może być bardzo głębokim doświadczeniem relacji z Bogiem. Zachęcamy do zamieszczania na swoje profile w social media zdjęcia z różańcem oznaczając profil @obliczakobiety oraz używając hasztagów: #obliczakobiety #różańcowychallenge. Zalejmy w październiku internet zdjęciami różańca!