Wydarzenie

30 lat w Timorze Wschodnim

Poznaj Timor Wschodni z pierwszej ręki. Zapraszamy na spotkanie z siostrą Joanną Goik. Misjonarka opowie o:

➡ życiu w tym zamkniętym przez lata kraju,
➡ zwyczajach i codzienności Timorczyków,
➡ zagrożeniach i krokodylach, które można często spotkać na wyspie.

Timor Wschodni w tym roku obchodzi 18 rocznicę wyzwolenia. To jedno z najmłodszych państw świata. Choć Portugalczycy opuścili wyspę w 1975 roku, to jednak już rok później Indonezyjczycy siłą przejęli kontrolę. W Timorze Wschodnim zapanował terror.

Siostra Joanna Goik wyjechała na misje w 1989 roku. Pracowała w Timorze Wschodnim 30 lat. Opiekowała się sierotami, których rodzice zginęli podczas walk lub musieli uciekać i ukrywać się w okolicznych lasach, uczyła, zakładała szkoły. Siostra Joanna opanowała perfekcyjnie język tetum, w którym uczyła dzieci nie tylko takich przedmiotów jak matematyka, lecz także ich języka i historii. Była świadkiem uzyskania przez Timor Wschodni niepodległości. Przez dwa miesiące była uznana w Polsce za zaginioną, bo nie było żadnego kontaktu z placówkami misyjnymi.

Timor Wschodni znany jest z kawy, drzewa sandałowego i dużej liczby krokodyli. Z powodu wierzeń nie wolno zabijać tych niebezpiecznych gadów, więc zbliżanie się do rzek jest bardzo niebezpieczne. W kraju panuje olbrzymia bieda. Domy budowane są z naturalnych materiałów: bananowców, traw, drewna.
Geograficznie to kraj 20 razy mniejszy od Polski i bardzo górzysty. W Timorze Wschodnim najwyższy szczyt ma prawie 3 tys. m n.p.m. Sama powierzchnia kraju przybliżona jest do wielkości naszego województwa małopolskiego.

To wydarzenie już się odbyło. Nie można się na nie zapisać.
Gdzie:
Kiedy: 11 lutego 2020; 19:00:00
Do kiedy: 11 lutego 2020; 20:30:00
Organizator: Agere Contra

Cena: bezpłatne Zobacz to wydarzenie na Facebooku